Brodawczak ludzki – wirus HPV
Brodawczak ludzki (HPV) bardzo często jest nazywany niepozornym, lecz niezwykle skutecznym zabójcą. Odpowiada on bowiem za 100% nowotworów szyjki macicy – a jest to tym bardziej przykre, że w Polsce nadal na raka szyjki macicy umiera zbyt wiele kobiet. Z żalem trzeba stwierdzić, że Polska pod względem liczby zachorowań znajduje się na szarym końcu Europy. Rak szyjki macicy jest u nas jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród kobiet. Zajmuje drugie miejsce pod względem częstotliwości zachorowań, zaraz po raku piersi. Dlatego też należy stale, bez ustanku, apelować – badajmy się!
Brodawczak, czyli inaczej wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), jest jednym z wirusów odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. Jak wskazują badania, nie u wszystkich osób zarażonych brodawczakiem dochodzi do rozwoju raka. Wszyscy nosiciele mogą jednak zarażać, głównie w trakcie stosunków seksualnych (także oralnych i analnych), jak również – ale to zdecydowanie rzadziej – poprzez bezpośredni kontakt ze skórą chorego.
Aktualnie poznano około 200 odmian wirusa HPV, z czego opisano zaledwie około 100. Jednak nie wszystkie mają charakter onkogenny (wysokiego ryzyka). Te, które powodują brodawki płciowe (tzw. kłykciny kończyste), brodawczaki krtani oraz łagodne zmiany na szyjce macicy, zaliczane są do grupy wirusów nieonkogennych, czyli niskiego ryzyka. Te natomiast, które należą do typów: 16 i 18, oraz 31, 33, 45 – to wirusy o wysokim ryzyku onkogennym, które mogą prowadzić do zmian nowotworowych (raka szyjki macicy oraz okolic narządów płciowych – tak u kobiet, jak u mężczyzn).
Wszystkie zakażania wirusem HPV na początku przebiegają bezboleśnie i bezobjawowo. Większość z nich dzięki silnemu układowi immunologicznemu ustępuje samoistnie po kilku miesiącach. W przypadku jednak niskiej odporności zakażenie może formę przewlekłą i wtedy dochodzi do rozwinięcia nowotworu. Najgorsze jest to, że raka szyjki macicy ani nie widać, ani nie czuć. Pacjentki często zgłaszają się do ginekologa zbyt późno, wierząc, że przecież nic im nie zagraża.
Ważne!
Istnieje szczepionka przeciw niektórym typom HPV, dająca prawie 100-procentową skuteczność zapobiegania rakowi szyjki macicy i kłykcinom kończystym. Koszt jej jest dość spory, ale niewątpliwie inwestycja we własne zdrowie, to jedyna forma inwestowania, która nigdy nie przynosi strat.