Zaburzenia cyklu miesiączkowego
Zaburzenia cyklu miesiączkowego, nazywane też często zaburzeniami miesiączkowania, są opisywane jako najczęstsza przyczyna szukania przez kobiety wsparcia w gabinecie ginekologa. Mogą przybierać zróżnicowaną postać, możemy więc mówić nie tylko o rzadkich lub częstych miesiączkach, ale również o miesiączkach mniej i bardziej obfitych.
Problemem wielu kobiet są także plamienia międzymiesiączkowe. Każde z tych schorzeń może mieć inne źródło. W przypadku każdego też nieco inaczej wygląda leczenie. Niekiedy lekarz nie jest w stanie zaproponować leczenia innego niż objawowe. Znacznie częściej okazuje się jednak, że zaburzenia cyklu miesiączkowego są skutkiem poważniejszych zmian, jakie zachodzą w organizmie.
Jednym z najbardziej niepokojących zaburzeń jest wtórny brak miesiączki. Jest on jednym z pierwszych objawów ciąży, ta nie jest jednak jego jedyną przyczyną. Problem może mieć swoje źródło w zaburzeniach hormonalnych, bywa też odpowiedzią organizmu na gwałtowną utratę masy ciała.
Jest wiązany z niewydolnością jajników oraz z niektórymi dolegliwościami ogólnoustrojowymi, w tym zwłaszcza z niedoczynnością tarczycy. Za wtórny brak miesiączki może być też odpowiedzialny nadmierny stres oraz niektóre zmiany w macicy, w tym również spowodowane zabiegami ginekologicznymi.