ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Badania ginekologiczne

Badanie ginekologiczne jest badaniem lekarskim podmiotowym (wywiad lekarski) i przedmiotowym (oglądanie, obmacywanie, opukiwanie, osłuchiwanie) z uwzględnieniem specyfiki badania kobiety, a więc z badaniem przedmiotowym wewnętrznym, tj. badaniem przez pochwę (per vaginam) lub badaniem przez odbytnicę (per rectum).

Badanie ginekologiczne jest metodą zbierania informacji dotyczących przeszłości i teraźniejszości kobiety, pozwalającą na ich analizę i wnioski kliniczne, mające na celu dokonanie rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia.

Nazwa badania lub zabiegu
Biopsja endometrium – pipella
Biopsja z szyjki macicy
Cytologia
Czystość pochwy
Kolposkopia
USG położnicze (II, III trymestr) – ciąża bliźniacza
USG ginekologiczne
USG ginekologiczne / położnicze Przepływy naczyniowe dopł
USG ginekologiczne do 10 tygodnia
USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne
USG ginekologiczne TV
USG piersi
USG położnicze (II, III trymestr)
USG położnicze (II, III trymestr) z nagraniem 2d
USG położnicze 4d
USG położnicze 4D – ciąża bliźniacza
USG uroginekologiczne z konsultacją
USG z ocena ryzyka – ciąża bliźniacza
USG z oceną ryzyka
Usuwanie polipów z szyjki macicy

Podstawowa procedura składa się z czterech etapów:

  • zewnętrznego badania narządów płciowych,
  • wziernika,
  • wymazu cytologicznego
  • i dwuręcznego badania ginekologicznego.

Jak przebiega? Najpierw lekarz poczeka kilka minut, abyś się rozebrała i założyła papierową lub płócienną spódniczkę ginekologiczną. Następnie poprosi Cię, byś położyła się na fotelu i położyła nogi na podpórkach. Następnie należy opuścić biodra do krawędzi fotela i rozłożyć szeroko kolana. Postaraj się maksymalnie zrelaksować, oddychaj głęboko i nie napinaj mięśni.

Ginekolog zbada wizualnie srom i wargi pod kątem takich nieprawidłowości jak podrażnienie, zaczerwienie, obrzęk, torbiele i oznaki chorób przenoszonych drogą płciową. Następnie włoży wziernik do pochwy, by oddzielić ściany pochwy i zbadać szyjkę macicy. Jeśli podczas badania ginekologicznego poczujesz ból, powiedz o tym lekarzowi. Najprawdopodobniej zmieni rozmiar lub położenie wziernika. Na kolejnym etapie specjalista pobierze niewielką próbkę komórek z szyjki macicy i wyśle j do laboratorium.

W trakcie dwuręcznego badania ginekologicznego lekarz sprawdzi stan jajników i macicy. Włoży do pochwy 1 lub 2 palce w rękawiczce, równocześnie delikatnie naciskając drugą ręką podbrzusze. Poczujesz ucisk i być może lekki dyskomfort, ale powiedz lekarzowi, jeśli coś Cię niepokoi.