ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Przyczyny i zagrożenia przedwczesnej menopauzy

Przyczyny i zagrożenia przedwczesnej menopauzy

Wczesna menopauza to problem, z którym do gabinetu ginekologa zgłasza się coraz większa grupa kobiet. Choć jednak zjawisko jest dość powszechne, medycyna nie jest w stanie wskazać wszystkich jego przyczyn.

Szukając przyczyn przedwczesnej menopauzy zwykle zwraca się uwagę na uwarunkowania genetyczne. Coraz odważniej wspomina się jednak i o tym, że zjawisko może być powiązane z silnym stresem oraz niezdrowym trybem życia, w tym zwłaszcza ze skłonnością do używek. Zwraca się też uwagę na autoimmunologiczne podłoże przedwczesnej menopauzy, która często jest łączona z różnego rodzaju schorzeniami tarczycy.

Przedwczesna menopauza nigdy nie jest zjawiskiem pozytywnym. Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że wpływa na płodność oraz cykl miesiączkowy. Należy mieć jednak na uwadze to, że pociąga za sobą także szereg zagrożeń. Po menopauzie możemy mówić nie tylko o wyższym ryzyku wystąpienia osteoporozy, ale również o problemie z zakrzepicą oraz skłonności do żylaków. Idący z nią w parze niski poziom estrogenów przyczynia się również do zaburzeń metabolicznych. Dochodzi także do zwiększenia ryzyka występowania chorób układu krążenia oraz infekcji układu moczowego. Pacjentki z wczesną menopauzą powinny więc pozostawać pod stałą opieką lekarską.

Related Tags